Výběr dětské postýlky, matrace, povlečení a přebalovacího pultu pro vaše miminka...

Dětská postýlka či postel aneb kam uložit miminko

Dr. Suad Wanna Nakamura, fyziolog z Bethesdy, referuje v časopise Western Medical Journal o výsledcích svého výzkumu, jehož tématem bylo vyřešení dilematu, jež by se dalo s trochou nadsázky pojmenovat doslova nerudovsky: "kam s ním?" Jde o vyřešení otázky, kam nejlépe uložit miminko ve věku do dvou let.

Do dětské postýlky, vyhovující normám, či vedle sebe do normální postele?

Nakamura argumentuje ve prospěch klasických dětských postýlek fakty, zjištěnými během průzkumu, provedeného v letech 1990-1997. V tomto období bylo zaznamenáno 515 úmrtí dětí do dvou let v posteli pro dospělé. Přímými příčinami úmrtí bylo nejčastěji zadušení či strangulace, zaviněné vklíněním hlavičky dítěte do konstrukce postele, téměř 25% úmrtí bylo způsobeno zalehnutím sourozencem či rodičem. Z údajů za období 1998-2000 lze vyčíst, že případů zalehnutí dítěte přibývá: z tohoto důvodu došlo již k 53,7% úmrtí (88 z 164 případů).

Existují však i opačné názory. Je známa hypotéza, že ponechání dítěte v matčině posteli má vliv na častější kojení, z čehož pro miminko vyplývá známý, jednoznačný prospěch. Nakamura ovšem argumentuje, že přece není problém postavit dětskou postýlku vedle postele matčiny a tak zajistit miminku prospěch z častého kojení spolu s omezením rizika zadušení.

Jiní zastánci společného spánku matky a dítěte na jednom lůžku tvrdí, že takový způsob je účinnou prevencí syndromu náhlého úmrtí dítěte (SIDS). Příčinou je prý odlišný rytmus spánku u dítěte a matky. Podle Nakamury je však takové tvrzení neprůkazné. Ba naopak: čtyřletá studie, provedená American Academy of Paediatrics, prokázala, že 47,1% případů SIDS (udušení či úmrtí z neznámé příčiny) nastalo právě v "dospělé" posteli.

Dalším rozšířeným názorem je, že pobyt ve společné posteli je pro miminko nebezpečný jen tehdy, je-li matka (či otec, pokud spí na jednom lůžku všichni tři) kuřák, piják či toxikoman. Objektivní statistické údaje však vliv těchto faktorů neprokazují. Dr. Nakamura uznává, že rozhodnutí o místu spánku pro miminko je jednoznačně věcí rodičů. Přimlouvá se však za konzultaci s dětským lékařem, který by měl každého z rodičů upozornit na prokázaná rizika, související s ukládáním malého dítěte na běžné lůžko.

Podle Western Med. J. 2001 ;174:300 na www.ewjm.com

Doporučujeme dětské bukové postýlky

 
Dětská postýlka MICHAL
se šuplíkem
Dětská postýlka Michal se šuplíkem

Rozměr 120x60cm. Bezpečná postýlka podle D-testu. Pod postýlkou je praktický šuplík. Postýlka má 3 polohy roštu...

2360 Kč Zobrazit detaily
 
 
Dětská postýlka PATRIK
lze rozložit na válendu
Dětská postýlka Patrik

Rozměr 140x70cm. Postýlku využijete i když dítě vyroste - lze ji rozložit na postel. Postýlka má 3 vyndávací příčky a 3 polohy roštu...

2120 Kč Zobrazit detaily